GenelGüncel Haberler

Whatsapp Yerine Hangi Uygulamaları kullanabilirim?

Mobil mesajlaşma uygulamaları önerileri? Whastapp yerine hangi uygulamayı yüklemeliyim?

Merhaba, son zamanda yaşananları takip ediyor olmalısınız. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen mobil mesajlaşma olarak “Whataspp App” uygulaması tercih ediliyor. Whatsapp şirketini malumunuz Facebook şirketi satın aldı. Bu satın almadan sonra Whataspp uygulamasındaki veriler Facebook alt yapısına gönderilmeye başlandı. Bu durumu kullanıcılara da bildirmesi ve kullanıcıların verilerinin işlendiğinin şirket tarafından haberdar edilmesi istendi. Facebook grubu bugünlerde Whatsapp üzerinden yukarıda bahsettiğim veri paylaşamı hususunda biz kullanıcılardan onay istemekte…

Asıl şaşırtıcı olan yeni habere göre Avrupa’da whatsapp kullanıcıları bu onayı vermese dahi uygulamayı kullanmaya devam edebilecekleri açıklandı. Türkiye’deki kullanıcıları ise bu durum kapsamıyor. Eğer onayı vermezseniz uygulamayı 08.01.2021 tarihinden itibaren kullanamayacaksınız!!!

Tüm bunların üzerine insanlar yeni mesajlaşma uygulaması araştırmaya başladılar. “Whatsapp yerine kullanabileceğimiz uygulamalar neler?” Biz de bu konuda sizlere yarar sağlamak adına bir araştırma yaptık. Peki nedir bu farklı mesajlaşma uygulamaları?

person using a smartphone

Telegram, Signal, Bip ve Line uygulamalarını inceledik…

1- Telegram

 • Hızlı ve güvenilir bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram, kullanımı basit ve ücretsizdir. Telegram uygulamasını tüm cihazlarınızda aynı anda kullanabilirsiniz.
 • Windows ve Mac için masaüstü uygulaması mevcut olup Web Whastapp gibi kullanılabilmektedir.
 • Kişileri rehberinizden veya kullanıcı adlarını aratarak bulabilmektesiniz.
 • Bunun yanı sıra dahil olduğunuz gruplardaki kişiler sizin cep telefonu numaranıza ulaşamayacaklardır. Bunun yerine sadece kullanıcı adınızı görüntüleyebilecekler. Bu da beraberinde sizin daha güvenli bir ortamda mesajlaşmanızı sağlamakta.
 • Girdiğiniz bir grupta onay verilirse siz yokken yazılmış son 200 konuşmayı görüntüleyebilmektesiniz.
 • Gruplarda oylama özelliği ise oldukça dikkat çekici…

Kısacası Telegram uygulamasını kullanmaya başladığınızda ve alıştığınızda vazgeçemeyebilirsiniz…


2- Signal

Signal Foundation ve Signal Messenger LLC şirketleri tarafından kurulmuş olan Signal mesajlaşma platformu çapraz platform şifreli güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengini ünvanını Jeff Bezos’tan alan Elon Musk whatsapp yerine “Signal” uygulamasını kullanmayı önerdi. Bu sayede dünyada ve ülkemizde bu uygulamanın popülerliği arttı.

 • Dosyalarınızı, resimlerinizi, mesajlarınızı, sesli notlarınızı, konum bilginizi, videolarınızı bu uygulama sayesinde gruplara veya bireysel olarak mesajlaşmalarda kullanabiliyorsunuz.
 • Kullanım olarak whataspp uygulamasına benzerliği insanların bu uygulamaya geçişini hızlandırabileceğini düşünmekteyim.
 • Bu uygulamanın en önemli özelliğ ise açık kaynak kodlu olmasıdır. Kaynak kodlarına ulaşabilir ve rezive veya üzerinde değişiklik yapabilmekte olacak. Tabi biraz da bu işlerden anlıyor olmak gerekecek bunu yapabilmek için 🙂
 • Uygulamayı yüklüyorsunuz telefon numaranız ile kayıt oluyorsunuz. Profil resmi ve adı belirleyip kayıt işlemi sonlandırılıyor. Programı kullanmaya hazırsınız.

3- Bip

Whatsapp yerine tercih edilebilecek bu uygulama, Turkcell firmasının geliştirdiği ve yerli olan mesajlaşma uygulaması whatsapp yerine kullanılabilecek bir uygulama olarak göze çarpmaktadır.

 • Otomatik çeviri özelliği sayesinde her dilde mesajlaşma imkanı sağlayan bip Turkcell kullanıcılarına da bazı paketlerde ücretsiz olarak bu sahnede yerini almaktadır.
 • HD görüntülü sohbet özelliğin de 10 kişi ile aynı anda kullanılabilmektedir.
 • Telefonunuza gelen SMS’ler de Bip uygulaması üzerinden kullanılmaktadır.
 • Resimlerinizi, videolarınızı, ses kayıtlarınızı ve mesajlarınızı hiçbir yerde olmayan eğlenceli içerikle anında ve ücretsiz gönderebilmektesiniz.
 • Kaybolan mesaj özelliği ile gönderdiğiniz mesajlar karşı taraf okuduğunda kaybolabilmektedir.

4- Line

Line yine ücretsiz bir mesajlaşma platformu olarak karşımıza çıkmakta. LINE, aralarında etiketler, home, timeline ve resmi hesaplar da bulunan çeşitli interaktif öğelerle entegre bir şekilde ücretsiz metin ve sesli mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbeti sunar. Ülkemizde yine yaygın olarak kullanılmakta olan Line mesajlaşma uygulaması diğer ürünlerle benzer özelliklere sahiptir. Bunların yanı sıra kamera ile çeşitli efektler ve kolajlar yapılabilmektedir. Timeline gibi kişisel sosyal ağa da sahip olabilirsiniz bu uygulamayı yüklediğinizde ve yine kişisel kendi avatarınızı oluşturup bunu sosyal hesabınızda kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bahsettiğiniz uygulamalar için teşekkür ederiz. Yararlı bir araştırma oldu. Yeni şeyler için beklemedeyiz.

 2. Telegram uygulamasında Yakındaki Kişileri Bul özelliği onu diğer uygulamalardan daha öne çıkarmış bence, çok yeni bir özellik. Mahallem de ki çoğu kişiyi gördüm orada. Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu