3D Yazıcılar

Ücretsiz Parça Kütüphaneleri

Merhaba, tasarımlarınızda size oldukça yardımcı olacak bir kaç parça kütüphanesi barındıran site paylaşmak istedim sizlerle.

Bilindiği üzere yapılacak veya oluşturulacak sistem projelerinde artık yardımcı programlar sayesinde öncelikle bunları dijital ortamda tasarlanır oldu. Bu durum gerçekte kullandığımız donanımların dijital ortamda da buluna bilirliğinin önemini arttırdı.

Parçaların dijital formlarını oluşturmak epey zaman almaktadır. Bu durum proje veya çalışmanızın dijital ortamda denenmesini veya görülmesini zorlaştırmaktadır. Bunun önüne geçmek için firmalar veya hayırsever diye adlandırabileceğimiz bu formları daha önce çizen ve ücretsiz faydalanmamızı sağlayan kişi ve kurumların paylaşımlarını yakından takip etmekteyiz.

İşte tam bu anda dijital formların paylaşıldığı sitelere bir göz atalım…

  • Bu platform mekanik grup üretimi yapanlar arasında oldukça popüler bir sitedir. Endüstriyel tasarımlardan mobilya tasarımına ve hatta mücevher tasarımlarına kadar dijital parça tasarımı bulunduran ücretsiz parça kütüphane sitesidir. 3 milyona yakın ücretsiz CAD modellerini barındıran siteye ücretsiz üye olabilir ve dilediğiniz tasarımı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2. Trace Parts

  • GrabCAD sitesinden farklı olarak elektrik ekipmanları ve hidrolik ekipmanları da aynı mekanik ekipmanlar gibi bulabileceğiniz bir ücretsiz parça kütüphanesi sitesidir. Yine siteye üye olabilir ve dilediğiniz parçayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3. FESTO

  • Mesleki eğitimde ve endüstride bir dev olan Alman FESTO firması yine ürünlerinin bulunduğu 3D tasarımları sitesinden paylaşmaktadır. Siteye üye olmadan indirme yapılamamaktadır. Pnömatik ağırlıklı endüstriyel malzemeleri burada bulabilirsiniz.

4. 3D Content Central

  • Solidworks kullanan tasarımcılar tarafından yüklenmiş bir çok tasarımı burada bulabilirsiniz. Ücretsiz indirme yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Biz bu yazıyı oluştururken sitede aktif kullanıcı sayısı 2,080,961 idi. Bu sayının gün geçtikçe artması bu alanda kütüphane arayanların veya oluşturdukları kütüphaneleri veya tasarımları forum sitelerinde paylaşma oranının da gittikçe arttığının kanıtıdır diyebiliriz. Aynı zamanda paylaştığımız site direkt solidworks şirketinin yönetmiş olduğu bir site olmaktadır.

Solidworks ülkemizde 3 boyutlu (3D) tasarım alanında oldukça fazla kullılmaktadır. Bunun yanı sıra 2 boyutlu tasarım programları da tercih edilmektedir. Yine 3D yazıcıların hayatımıza bu denli girdiği yaşadığımız zaman diliminde

Tüm bunların oluşturacağımız tasarımlarda bizi bir kaç adım ileri götürebileceğinizi düşünebilir hatta uyguladığınızda bunu görebilirsiniz. Sitelerin sayıları arttırılabilir. Eğer sizlerin tasarımlarda kullandığınız farklı 2D veya 3D parça kütüphanesi paylaşımı yapan site biliyorsanız bunları yorum kısmında paylaşmanız bizleri oldukça mutlu edecektir.

Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu