GenelGüncel Haberler

Türkiye Milli Uzay Programı Tanıtıldı!

Bundan üç gün önce Türkiye Uzay Ajansı’nın Twitter hesabından heyecan verici bir video paylaşılmıştı. Videoda 9 Şubat’a dikkat çekilerek herkes meraklandırılmıştı. Bunun üstüne Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank “Hazır mısınız?” dediği bir tweeti paylaşması ve Türk halkını daha da heyecanlandırmıştı. Beklenen haber bugün duyuruldu. Türkiye, Milli Uzay Programı nı açıklandı. Müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Türkiye 2023’te Ay’a Gidiyor!

Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Yaptığı açıklamada Milli Uzay Programı na dair Türkiye’nin hedeflerini duyurdu:

1. Hedef : Cumhuriyetin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek.

2. Hedef : Dünya ile yeni nesil uydu geliştirme konusunda rekabet edilecek. Ticari marka ortaya çıkarmak.

3. Hedef : Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmek.

4. Hedef: bir uzay limanı işletmesi kurmak.

5. Hedef : Uzay havası olarak tabir edilen alana yatırım yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmak.

6. Hedef : Türkiye’yi astronomik gözlemlerde daha ileri bir seviyeye ulaştırmak.

7. Hedef : Ülkemizde uzay sanayi ekosistemini daha da geliştirmek.

8. Hedef : Bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmak.

9. Hedef Uzay alanında etkin insan kaynağımızı geliştirmek.

10. Hedef : Bir Türk vatandaşını uzaya göndermek.

Ay’da Türk’ün İlk İzi!

Erdoğan konuşmasında değindiği önemli noktalar şöyle;

“Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz. Bu görevi tamamladığımızda hem Ay’a ulaşmayı başaran ülkelerden biri olacak, hem de ikinci aşama Ay Misyonu için gerekli bilgileri toplamış olacağız.”

Ayrıca “2028 yılında hayata geçirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketlerimizle yapmayı hedefliyoruz. Ay’a yumuşak iniş gerçekleştireceğimiz ikinci aşamayı da tamamladığımızda Ay’da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.” diye sözlerine ekledi.

Göbeklitepe Yakınlarında Monolit’in Sırrı da Çözüldü!

Son günlerin en çok konuşulan olayı olan Göbeklitepe’deki metal blokun da sırrı Erdoğan’ın konuşması ile ortaya çıktı. Erdoğan, ‘Şimdi Türkiye’nin uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programı’mızı, bugünlerde meşhur olan sloganıyla tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki: ‘Gökyüzüne bak, ‘ay’ı gör.’

Son Olarak…

Türkiye’nin uzay hamlelerini görünce akıllara ister istemez Marmara Füze Kulübü, Kirkor Divarcı ve Vecihi Hürkuş geliyor.

Bununla beraber Havacılık ve Uzay konusunda 1960’lı yıllarda Türkiye’nin ilk adımlarını atmışlardır. Bu isimleri yaptıkları çalışmalar ve kendi projeleriyle hatırlayacağız. Bir kez daha kendilerini minnetle anıyoruz.

Milli Uzay Programı ülkemiz adına hayırlı olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu