Teknoloji

Sosyal İzolasyon Sırasında Siber Virüslere Dikkat!

Sosyal izolasyon sonucu artan internet kullanımından istifade etmeye çalışan siber saldırganlar Corona virüsü ile ilgili oltalama e-postalarına ağırlık vermiş durumda. Ne yazık ki, tehlike sadece e-postalar üzerinden gelmiyor. Başlı başına güvenilir bir iletişim altyapısı sunmayan internet, gerekli önlemler alınarak kullanılmadığı takdirde sizi maddi veya manevi kayba uğratabilir.

Corona pandemisi sebebiyle sosyal izolasyonun getirdiği yalnızlık çevrimiçi geçirilen süre ile telafi edilmeye çalışılırken birçok birey de evden çalışmaya veya uzaktan eğitime başlamış durumda.

Basit gibi gözüken önlemler verilerinizin çalınmasını engellemenize yardımcı olabilir. Siber saldırı jenerasyonları beşinci dönemine girmiş olsa da bu saldırıların başlangıcı güncellenmeyen işletim sistemleri veya oltalama e-postaları olabiliyor.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN (Sanal Özel Ağ), sosyal izolasyon sırasında dijitalde özgürleşmenizi sağlarken bir yandan da kullandığınız ağda siber güvenliğinizi sağlamanıza yardımcı olabilir.

VPN programlarını akıllı televizyonlar, Xbox gibi oyun konsolları, yönlendiriciler veya benzer cihazlarda kullanabilirsiniz.

VPN nedir? VPN tam olarak ne işe yarar? VPN, 1996 yılında iki bilgisayar arasında sanal bir tünel oluşturulması ile ortaya çıkmış bir teknolojidir. VPN’den öncelikli olarak işletmeler ofis ağları arasında güvenli iletişim kanalı oluşturmak veya uzaktan çalışanların işletme ağına güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlamak için yararlanmıştır. VPN’den önce ofisler arası özel ağ iletişimi sadece fiziki kablolar ile sağlanabiliyorken VPN sayesinde bu sanal olarak gerçekleştirilmeye başlanmış ve maliyetler düşmüştür.

VPN Çeşitleri

Remote Access ve Site to Site birer VPN çeşididir. Remote Access modern VPN programları ve uzaktan çalışanlar tarafından kullanılırken Site to Site VPN fiziki olarak birbirinden uzak ofisler arasında ayrı bir sanal iletişim tüneli sunar. Site to Site VPN daha çok kurumlar tarafından tercih edilen bir VPN çeşididir.

VPN Ne İşe Yarar?

Modern VPN programları ise Remote Access sağlar. VPN kullandığınızda bilgisayarınız VPN sunucusuna dünyanın neresinde olursa olsun uzaktan erişim sağlar. Bu erişim sırasında sunucu ve bilgisayarınız arasındaki sanal tünelde seyahat eden veri paketleri kriptografi algoritmaları ile şifrelenir. VPN sunucusundan çıkan her veri paketinin taşıdığı ve cihazınıza özel olan internet protokol (IP) adresi maskelenir. Veri paketleri sunucunun konumuna ait bir IP adresi ile seyahat etmeye başlar fakat şifreleme sunucu ile son bulur.

VPN sayesinde bağlanılan şifreli veya şifresiz Wi-Fi ağlarında internet trafiği şifrelenir. İnternet servis sağlayıcısı veya ağdaki üçüncü partiler çevrimiçi hareketlerinizi VPN ile göremez. Ücretsiz VPN programlarından böyle bir güvenlik seviyesi beklenmesi yanlıştır. Ücretsiz VPN programları IP’nizi maskelemenize yardımcı olabilir fakat bir bağlantı probleminde kimliğinizin ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Aynı zamanda, çevrimiçi hareketleriniz ücretsiz VPN programları tarafından kaydediliyor olabilir.

Tarayıcı Güvenliği

Bağlandığınız ağda VPN ile şifreli bir trafiğe sahip olduktan sonra World Wide Web (WWW) üzerinde tarayıcınız aracılığıyla şifreli iletişim kurmak için HTTPS Everywhere eklentisini kullanabilirsiniz.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN’in güvenlik ve gizlilik açısından yedi tarayıcı arasından ilk üç seçimi Tor, Firefox ve Brave. Bu tarayıcılarda VPN eklentisi kullanarak IP adresinizi gizlemeyi unutmayın.

Tarayıcı üzerinde üçüncü çerez takibini engellemek amacıyla Privacy Badger ve uBlock Origin eklentilerini de kullanabilirsiniz.

Sosyal izolasyon sırasında verilerinizi kaydetmeyen bir arama motoru için DuckDuckGo, tamamen şifreli iletişim için Edward Snowden’ın tercihi olan Signal’i ve anonim e-posta hizmeti için de ProtonMail’i kullanabilirsiniz.

Zoom görüşmeleri yaparken görüşmeleri parolalı gerçekleştirin ve toplantıları herkes katılım gösterdikten sonra kilitlemeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu