Elektrik ElektronikPLC

Siemens HMI ekran kullanımı (KTP 700) – Örnekler – PLC’de Analog Sinyal İşleme

Siemens PLC’lerle birlikte sık sık tercih edilen HMI touch screen (Human Machine Interface – İnsan Makine Arayüzü) ile ilgili yazımız ile karşınızdayız.

Panellerin tercih edilmesinde makine ile insan arasındaki bağlantının en basite indirgenerek operatörün veya makine istatistiklerine ulaşmak isteyen kişinin kullanmasını sağlamaktır. Bu sistemlerin ihtiyaç duyulduğu alanlarda SCADA uygulamaları göze çarpmaktadır.

Peki bu endüstriyel ekranlar yani HMI paneller TIA – PORTAL (Siemens makine arayüzü programı) kullanarak nasıl işlevsel hale getiriliyor? nelere dikkat etmemiz gerekiyor? gibi soruların cevabı kanalda paylaştığım video üzerinde detaylıca anlatılmaktadır.

Ekranın yanı sıra video içeriğinde analog input sinyalinin de nasıl işleneceğinden bahsettik.

Peki nedir bu analog sinyal?

Dünyamızdaki bir çoğu olgu aslında birer analog sinyaldir. Örneğin, basınç, yükseklik, ışık şiddeti, ısı, nem, uzaklık, rüzgar gibi değerler birer analog bilgilerdir. Dijital bilgiler 0 ve 1’lerden oluşmaktadır. Analog bilgilerin dijitalden farkı ise ara değerler alabilmesi ve her birinin birer biriminin olmasıdır. Bir makineye yukarıda verdiğimiz örneklerdeki gibi bilgileri algılamasını istiyorsak ne yapabiliriz? Kontrolör olarak kullanılan cihaza bu bilgileri sensörler üzerinden aktarabiliriz. Bu bilgilerin elektrik enerjisine dönüştürülmesi yolu ile de makineye algılatabiliriz. İşte tam bu esnada TIA PORTAL üzerinden analog sinyal okuma, işleme ve karar verme komutlarımızın önemi ortaya çıkıyor. Yukarıdaki videoda bu özel başlığa da değinilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu