Güncel Haberler

Saniyede 7.1 Terabit ile Dünya Veri Trafiği Rekoru Kırıldı!

DE-CIX, yaptığı açıklama ile geçen hafta saniyede 7.1 terabit ile dünya veri trafiği rekorunun kırıldığını açıkladı. Bu değer, bir saniyede 230 milyon sayfa bilginin aktarılması manasına geliyor.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde tespit edilen bir taşıyıcı ve veri merkezi olan DE-CIX, tarihinin en yoğun dönemini geride bıraktı. İnternet değişim operatörünün bugüne kadarki en yüksek veri değişim hacmi saniyede 6.8 Terabit standardına çıkmıştı. Üstelik bu veri trafik hacimlerinin çok da olağan değerler olduğunu söyleyemeyiz. Zira 6 Terabit veri aktarma hacmi rekoru iki yıldan bile kısa vakit önce, Aralık 2017’de kırılmıştı.
1995 yılsinde kurulan DE-CIX, şimdi yeni bir rekora imza atmış durumda. Almanya’daki veri aktarma merkezinin veri trafiği geçen hafta saniyede 7.1 Terabit standardına ulaştı ve bir dünya rekoru kırdı. Saniyede 6 Terabit veri trafiğini yeni yeni görmeye başladığımızı düşünecek olursak saniyede 7.1 Terabitlik trafiğin çok ciddi bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

DE-CIX CEO’su Harald A. Summa, konuyla alakalı olarak gerçekleştirdiği açıklamasında, “DE-CIX Frankfurt’taki veri akışı, 2014 yılsinden beri ikiye katlanmanın da ötesine geçti ve ileride de süratle gelişmeye devam edecek. Geçen yıl yalnızca bağlı kapasite, yüzde 35’in üstünde arttı ve 2017 yılsine kıyasla 45 Terabit (Tbit)’i aştı. Bağlı cihazlardaki sıksık büyüme rakamı ile teknolojiler ve çoğalan dijitalleşme, istikbal dönemde büyümenin itici kuvveti rolünde olacak.” şeklinde konuştu.

DE-CIX Frankfurt gibi internet değişim noktalarında veri trafiği, son derece dalgalı bir şekilde hareket ediyor. İnternet kullanımındaki günlük ritim, sabah 6 sularında başlarken akşam 21:00 sularında en yoğun devresine ulaşıyor. Genel olarak internet kullanıcıları yaz aylarında, kış ve sonbahar aylarına göre daha az online oluyorlar. Hem de anlık hadiseler da veri trafiğinin yükselmesine niçin olabiliyor.

Peki saniyede bir terabitlik veri trafiği ne manaya geliyor? Kabaca 230 milyon A4 sayfasına sığdırılabilecek bilginin tek bir saniyede aktarma edilmesine denk diyebiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu