Elektrik ElektronikPLC

RFID NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Günümüz teknolojisinde oldukça önemli bir yer tutan RFID teknolojisini beraber ele alalım✌ RFID nedir ve nasıl çalışır?

RFID ve Etiket:

RFID nedir ve nasıl çalışır?

Açılımı “Radio Frequency Identification” Radyo Frekansı Tanımlama olarak çevrilen bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Endüstriyel Teknolojinin çözüm ortağı olan RFID gün geçtikçe bu alanda vazgeçilmezlerden biri olma yolunda ilerliyor. Mesela bu alanda öncü olan şirketler SIEMENS ve TURCK global sitelerinde oldukça detaylı açıklamalara yer vermektedir.

Radyo frekansı aracılığı ile mikroçipler üzerine veri yazılması ve okunması işlemi gerçekleştirilerek çalışan bir sistemdir. Bu sistem RFID ile etikete ya da etiketten gelen verilerin bir veri tabanında saklanması ile gerçekleşmektedir. Ayrıca RFID sistemleri ham maddeden başlayım nihai ürün haline gelene kadar sürecin takip edilmesini sağlar. Bununla ilgili bir çok örnek bulunmaktadır. RFID, PLC sistemleri ile beraber kullanılması yaygınlaşması anlamına da gelmiştir.

RFID Etiketleri:

Temel olarak üç çeşit RFID etiket çeşidi bulunmaktadır. Bunlar aktif, pasif ve pil destekli pasif (yarı pasif) olarak adlandırılırlar.

Aktif RFID Etiket

Aktif etiket çeşidinde kendinden bir besleme kaynağı bulunmaktadır. Bu sebeple maliyeti Pasif RFID etikete göre daha pahalıdır.

.

.

Pasif RFID Etiket

Pasif Etiket herhangi bir beslemenin üzerinden olmadığı, okuma ve yazma esnasında elektromanyetik enerji ile tag aktarması yapar. Bu elektromanyetik dalgalar sarmal şekildeki anteni şarj eder. Okuyucu veya yazıcıya etiket bilgisi hakkında bilgi verir. Bu sebeple daha ucuzdur. Örneğin site veya apartman girişinde kullandığımız giriş kontrol kartları da pasif etikete örnek gösterilebilir. Yine arduinolarda kullanılan 13.66MHz’lik kartlar da buna örnek olabilir.

Pil Destekli Pasif RFID Etiket

Etiketin üzerinde bulunan küçük güç kaynağı ile beslenen bu etiket pasif etikete göre daha uzun mesafeli bilgi alışverişine izin verir. Okuyucu veya yazıcı ile daha hızlı iletişim sağlar. Üstelik pasife göre daha güvenlidir.

Tüm bu ürünleri satın alabileceğiniz ve detaylarını öğrenebileceğiniz reklam gelirimin olmadığı bir site sizinle paylaşıyorum. RFID MARKET

AlanlarAktif EtiketPasif Etiket
Frekans2.45 GHz – 5.6 GHz860 MHz – 956 MHz
Kullanım alanlarıDış Mekan Uygulamalarıİç ve Dış Mekan Uygulamaları
BeslemeDahili BataryaRadyo Frekansı Dalgaları
Menzil100m4.57m – 6.1m
BoyutMikro veya küçükKredi kartı boyutları veya daha küçük

RFID Etiketleri Kullanım Alanları:

 • Ürün Takibi
 • Üretim Takibi
 • Demirbaş Takibi
 • Döküman Takibi
 • Kütüphane Kitap Takibi
 • Bakım, Onarım, Endüstriyel Operasyon Takibi
 • Personel Yönetimi ve Güvenliği
 • Araç, Personel Giriş Çıkış Kontrolleri
 • Otomotiv Endüstrisinde
 • Gıda Endüstrisinde
 • Ve Tabi Stok ve Sevkiyat Kontrolü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu