3D YazıcılarGüncel Haberler

Masaüstü 3D Metal yazıcı

Hepimizin artık yakından tanıdığı plastik 3D yazıcılar (FDM) artık bir çoğu evde dahi kullanılıyor. Bu ürünlerin bu kadar yaygın olmasının sebebi ise Rep Rap hareketi dediğimiz başlangıç düzeyindeki 3D yazıcıların ücretsiz olarak kod ve tasarım paylaşımı yapılmasıdır diyebiliriz.

Bu alandaki yerli atılımı Arçelik firması Gebze “Arcelik Garage” de kendi 3D yazıcılarını ürettiler ve bunun hakkındaki yazıya görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip edenler bilir ki cam, metal, beton gibi ham maddeleri FDM mantığında baskı işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tabi bu ürünleri gerçekleştiren sistemler devasa boyda olması ve maliyetinin yüksek olması dezavantaj olarak gösterilmektedir. Bu da yaygınlaşmasını ve bilinirliğini azalttığı bilinmektedir.

Bu dezavantajları ortadan kaldıran Desktop Metal firması, masaüstü veya ofis boy diye isimlendirebileceğimiz metal işlemleri yapabilen 3D Metal Yazıcı ürettiler. Bu konudaki yazımızı okuduğunuzda 3D yazıcılar hakkında görüşlerinizin değişeceğini düşünüyorum.

Eski boyuttaki 3D metal yazıcılara oranla 10 kat daha ucuz bir ürün olması yine mali dezavantajı en aza indirmeye çalışılmış denilebilir.

3D Metal Yazıcı Ekipmanları:

Ofis boy 3D yazıcı 3 farklı gövde ve 3 farklı ayrı işlem sunmaktadır. Bunlar;

  • Printer
  • Debinder
  • Furnace

Printer:

Bu haznede FDM mantığı ile ekstrüzyon işlemine benzer bir yapıda baskı yapılır. Polimer bağlayıcı özellikli metal çubukları ısıtarak sıvı hale dönüştürme (ergitme) yöntemiyle katmanlı bir üretim gerçekleştirmemize fayda sağlar. Düşük sıcaklıklarda ofis ortamında metal baskı imkanı sunar. “Green Part” dedikleri yeşil parça ismindeki formda baskının ilk aşaması tamamlanıyor.

Debinder:

İkinci aşama olarak adlandıracağımız bu cihazda, “Green Part” ürünün içeriğindeki polimerik bağlayıcıyı çözücü solvent ve içerideki sıcaklık yardımıyla uzaklaştırır. Emisyon seviyesinin düşük olması ile ofis ortamında sağlıkla kullanılabilir. Ekstra bir havalandırma sistemine ihtiyaç duyulmaz. İçerisindeki sıvıyı kendi otonom sistemi ile geri dönüşüm yaparak sıvıyı atıl duruma düşürmeden geri dönüşüme imkan sağlar.

Furnace:

Gelelim üçüncü ve son aşamaya, debinder ünitesinde bağlayıcılardan ayrılmış parçayı yüksek sıcaklıkta sinterlenir yani gözenekli yapıdaki bir form kazandırılmış tozların yüzey alanları küçültülür. Sertleştirilme işlemi yapılır.

Peki hammadde olarak ne kullanılıyor?

Firmanın ürettiği iki farklı alaşım kullanıma hazır olarak son kullanıcıya sunulmaktadır.

  • 17-4PH (paslanmaz çelik)
  • 316 L (aşınmaya dirençli çelik)

Tabi ürünler bunlarla sınırlı kalmaması içim firma 30’dan fazla ürünü Ar-Ge sürecinde olduğunu duyurdu.

Teknik Özellikler

Üretim Tablası:

305 x 205 x 205 mm

Sistem Boyutu:

830 x 530 x 950 mm (3 Boyulu Metal Yazıcı), 754 x 1300 x 1580 mm (Fırın)

Baskı Teknolojisi:

Bound Metal Deposition (BMD)

Katman Kalınlığı:

50 – 300 mikron

Güç:

120V, 20A, 50 – 60Hz (3 Boyulu Metal Yazıcı); 208V Trifaze (Fırın)

Not: Bir sonraki yazımızda 3D metal yazıcıdan alınmış olan örnekleri sizlerle paylaşıyor olacağım.

Hemen hemen her yazımda olduğu gibi yine bir Youtube videosu ile yazımı sonlandırmak istiyorum 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu