Elektrik ElektronikGüncel Haberler

Lenovo Z580 Bilgisayar Alt Üst Kasa Tamir – Bilgisayar Tamiri

2013 yılından beri kullanmış olduğum Lenovo ideapad z580 bilgisarayımdaki menteşe tamiri ve alt üst kasa tamirini ele aldım.

Bilgisayar modellerinin bir çoğunda meydana gelebilece arızaların başında menteşeler gelir dememiz yanlış olmaz sanırım. Menteşelerin zaman ilerledikçe sertleşmesi bilgisayarın plastik aksamına zarar vermektedir. Bu da tabi ki bilgisayarımızın mekanik aksamına zarar vermektedir.

Bu konudaki tamir önerimiz menteşe değiştirmek değil. Menteşeye ulaşabilmemiz için ilgili video aşağıda yer almaktadır.

Plastik alt kasanın söküm aşaması bittiğinde menteşeleri bir kaç vidanın tuttuğunu göreceksiniz. Bunların sökümü bittikten sonra PC ekranına giden LCD data kablosunu anakart üzerinden sökmeyi unutmayınız. Bu işlemleri bitirdikten sonra sıvı yoğunluğu az sıvı gres yağ kullanmanızı öneririm. Eğer bulamazsanız abartmadan yemeklik sıvı yağ kullanabilirsiniz. Eğer yağlama oranını çok yaparsanız menteşeniz aşırı gevşeyebilir ve ekranı dik durumda tutamayabilir.

Tüm bu işlemlerin ardından bilgisayarımızı söktüğümüz vidaların işlem sırasını tersine çevirerek bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz. Toplama işlemi bittiğinde menteşelerinizin işlevselliği bilgisayarınızın ekran kapatıp açma işleminizi ilk günkü tadı verecektir.

İyi çalışmalar. Tüm bunları yapmanın en önemli yanı hiç sökmemiş bile olsanız cesaret edip denemeniz önemlidir. Her türlü PC tamiri için yardımcı olunur.

Alt ve üst kasayı aliexpress üzerinden satın aldım. Buradan alışverişe ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu