Genel

Hacklenen Yahoo, Mağdurlara 25 Bin Dolara Kadar Ödeme Yapacak !

2016 senesinde Yahoo’ya karşı iki kez düzenlenen ve hesap verilerinin çalınmasıyla neticelenen siber saldırıların yankıları sürüyor. Yeni bir açıklama yapan Yahoo, konuyla alakalı olarak kullananlara, 100 dolar ila 25 bin dolar ödeme gerçekletireceğini duyurdu.

İnternet tarihinin en büyük hack hadiselerindan bir tanesi, bir devresinin en tanınmış internet portallarından bir tanesi olan “Yahoo”ya karşı yapıldı. Bilgisayar korsanlarının saldırıları neticesinde milyonlarca Yahoo kullanıcısının hesap verileri ele geçirildi. Üstelik ele geçirilen bulgular arasında kullanıcıların şifrelerini unuttukları vakitlerde sarfedilen saklı sorular ve cevaplar bile yer alıyordu.

Geçtiğimiz devrelerde oluşturulan açıklamalara göre 2016 senesinde Yahoo, iki kez kullanıcı verilerini çaldırdı ve enteresan bir şekilde o devre, 3 milyara yakın hesabın verileri ele geçirildi. Yaşanan olaydan sonra pek çok Yahoo kullanıcısı hesabına bir daha erişim sağlayamadı ve ortaya, potansiyel anlamda çok büyük bir zarar çıktı. Fakat şimdi Yahoo, o devre yaşanan hadiselerdan büyülenen kullananlara birtakım ödemeler yapacak.

Yapılan açıklamalara göre 2012 ile 2016 senelerı arasında Yahoo hesabı olan bütün kullanıcılar, Yahoo’dan 100 dolarlık ödeme talep edebilecekler. Fakat ödemenin yapılıp yapılmayacağı ise yapılacak incelemelerin neticesinde belli olacak. Yani ödeme talep eden herkese 100 dolar verilmeyecek.
Yahoo’nun alakalı mahkemeyle yapmış bulunduğu bu anlaşmanın bir üst kademesi daha bulunuyor. O da kullanıcıların, o devreki parasal kayıplarını ispatlayabilmeleri durumunda alabilecekleri geri ödemeler. Yapılan açıklamalara göre belirti edilen seneler arasında Yahoo hesabı olanlar ve yaşanan hadiseler neticesinde hesapları çalınanlar, Yahoo’ya parasal kayıplarını ispatlamaları karşılığında 25 bin dolara kadar para iadesi müracaatı yapabilecekler.

Yaşanan hack hadiseleri nedeniyle parasal zarara uğrayan Yahoo kullanıcılarının adedinin 194 milyon seviyesinde bulunduğu düşünülüyor. Para iadeleri nedeniyle Yahoo’nun gerçekleştireceği geri ödemelerin toplam tutarınınsa 117.5 milyon doları aşması ön görülüyor. Fakat bu geri ödeme hizmeti, şu an amacıyla yalnızca ABD ve İsrail ülkelerindeki Yahoo kullanıcılarını kapsıyor.
Eğer sizlerde 1 Ocak 2012 ve 21 Aralık 2016 tarihleri arasında Yahoo üyesiyseniz ve ikametgah adresiniz belirti edilen ülkelerden birisiyse bu geri ödeme hizmetinden faydalanabilirsiniz. Burada tespit edilen bağlantıyı kullanarak geri ödeme şartlarının bütün detaylarını inceleyebilir, burada tespit edilen bağlantıyı kullanarak da geri ödeme talebinizi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu