Elektrik Elektronik

Frekansmetre Nasıl Kullanılır?

Aslında öncelikle “Periyot Nedir?” kavramından başlasak daha doğru olur. Periyot elektrikte dalganın tam olarak oluşması için geçen süreye denir. Bu olguyu biraz açacak olursak, dalganın başladığı yere geldiği açının tersi ile tekrar gelmesi sırasında geçen süredir. Bunu görsel ile açıklayacak olursak;

“Frekans nedir?” sorusunun cevabı ise, bir dalganın birim zaman içinde hangi sıklıkla tekrarlandığını gösteren ölçü birimidir. Periyot bulunarak frekans elde edilebilir. Aralarındaki bağıntı şu şekildedir: F=1/T olarak bulunur. Frekansın birimi “Hertz(Hz)”dir. Yukarıdaki şekilde f0 bize frekansı bildirmektedir.

Frekansmetre ile nasıl ölçüm yapılır?

Frekansmetre nasıl kullanılır? sorusunun cevabı oldukça basit. Frekansmetreniz marka farketmeksizin devreye paralel bağlantı ile ölçüm yapılabilir.

Frekansmetreler üreten markalara göre fiyat farklılıkları gösterseler de nitekim çok pahalı ürünler değillerdir. Bilhassa çok hassas ölçüm yapmayacaksanız Çin malları bu konuda fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkmakta.

Görsele tıklayarak ürünü satın alabilirsiniz.

Yukarıdaki üründe görüldüğü üzere bir kırmızı bir de siyah problar mevcut.

  • Frekansmetre nasıl kullanılır? sorusunun cevabı bir bu problarda iki ise üzerindeki DC, AC tuşlarda gizli. DC ölçümlerde kırmızı probu artı + uca siyah probu ise eksi – uca bağlayarak dijital ekranda var olan frekansı görüntüleyebileceksiniz.
  • AC uza aldığınızda ise bu durum değişerek iki ucu faz ve nötr’e bağlamanız yeterli olacaktır. Bunun yanında frekansmetre üzerinden AC,DC butonunu AC kademesine almayı unutmayınız!
  • Periyod tuşuna basarak isterseniz ekranda Saniye veya milisaniye biriminde ekranda periyodu görüntüleyebileceksiniz.
  • Cihaz frekansı ise kHz veya Mhz cinsinden görüntüleyebilmektedir.
  • ATT x 1 ile var olan frekansı x20 tuşu ile de var olan frekansın 20 katını ekranda gösterecektir.
  • Reset tuşu ile ölçümü yeniden başlatabilirsiniz.
  • Confirm tuşu ile ölçümü onaylayabilirsiniz.
  • Function tuşu ile demakine fonksiyonları arasında geçiş yapabilirsiniz.
Frekansmetre ile örnek ölçüm

Umarım faydalı bir yazı olmuştur sizler için… Hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu