3D Yazıcılar

Fransa’da Hastahaneye Yazıcı Fabrikası Kuruldu…

Merhaba bugünkü yazımızda tüm dünyanın mücadele etmeye çalıştığı COVID-19 pandemisinin bir de teknolojik olarak bu mücadeleye nasıl hizmetler verildiğinin bir örneğini incelemek istedim.

Başlıkta yanlış okumadınız Fransa’da Paris şehrinde bir hastahaneye yazıcı fabrikası “printing factory” kuruldu.

Dünya bir süredir dijitalleşme sürecinin içindeydi. Ülkemizde de bu dijitalleşme sürecinin dışında kalmamak için çeşitli adımlar atıldı ve atılmaya da devam etmektedir. Tüm bu dijitalleşmeyi besleyen ama aslında insanlık için kötü etkileri bulunan Corona pandemisi dijitalleşmeyi hızlandırdığını düşünmekteyim. İşte bu makale bunun bir örneği niteliğinde karşımıza çıkmaktadır.

3D yazıcılar ile ülkemizde meslek liseleri, özel şirketler, kişisel makerlar kısacası elinde, evinde 3D yazıcısı bulunan herkes siperlik üretimi yaparak sağlık çalışanlarına ve risk grubu iş kollarına bu maskeleri ürettiler. Bu da dijitalleşmenin ve 3D yazıcıların önemine farklı bir örnek olarak gösterilebilir.

Fransa’da kurulan bu “Printing Factory” (baskı fabrikası) doktorların ve sağlık çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını bu dijital fabrika ile en kısa sürede gerçekleştirmek amacını hedef edinmiştir.

CADvision ve AP-HP firmaları bir araya gelerek oluşturdukları bu fabrika oldukça işlevli ve gelecek için yeni bir iş kolu olarak değerlendiriyorum.

Teknik Detay:

Stratasys F123 serisi yazıcılardan 60 tane yazıcı bulundurmaktadır.

Bu da hızlı ve isteklere çabuk karşılık verebilecek bir sayı diyebiliriz.

Kaynak: Uğur YURTTAŞ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu