Güncel Haberler

1MilyonYazılımcı | BTKAkademi

“Bilginin Adresi” sloganını kullanan BTK akademi oluşturduğu dijital eğitim portalıyla aslında ayırt etmeksizin T.C. vatandaşlarına ulaşmayı hedeflemektedir. Bu süreçten sonra genç nüfusun bilgi teknolojileri alanında eğitimlerine daha da önem vereceği aşikar.

” 1 Milyon Yazılımcı Projesi’ne gençlerin aldığı eğitimler CV’lerine işlenecek ve CV Bankasından firmaların ulaşımına açılacak.”

” Tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum, ister lisede olun ister üniversitede, gelin bu eğitimleri alın.”

Bakan Berat Albayrak

Bu açıklamalar bu akademik olgunun ne kadar gündemde olduğunu ve devletin her kademesi tarafından benimsendiğinin önemli bir açıklamasıdır.

#1MilyonYazılımcı

Bunun yanı sıra 1 Milyon Yazılımcı projesine kayıt olmak için ;

1milyonistihdam.hmb.gov.tr adresine kayıt olmanız gerekiyor.

Yukarıdaki sitenin kullanıcı klavuzunu indirin.

BTK Akademi;

  • Gerek ulusal gerekse uluslararası BİT konusunda kendini kanıtlanmış şirketlerle işbirliği yaparak konuları insanlara ücretsiz yaymak,
  • Yine bir önceki yazımda belirttiğim konulardaki bilgiyi erişmenin önündeki engelleri kaldırmak,
  • Çevrim içi eğitimlerle katılımcılarını sertifikalandırmak,
  • Başta gençlerimiz olmak üzere insanların bu alandaki eksikliği kapatmak ve gelişimi hızlandırmak,

gibi hedefleri görev edinmişlerdir.

Özet olarak;

Proje kapsamında, bir başka uygulama olan BTKAkademi uygulaması da online bilgi teknolojileri eğitim hizmeti sunacaktır. https://www.btkakademi.gov.tr/portal/ adresinden erişilecek olan uygulamada kullanıcılar e-devlet bilgileri ile giriş yaparak sistemde yüklü olan derslere kaydolup, takip edebileceklerdir. Portal üzerinde eğitimler “Eğitim Kataloğu” altında yer almaktadır. Sistem yöneticilerinin katalogda görülmesini istedikleri eğitimleri görüntüleyebilir, katalog eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilir, talep edebilir ve daha önce almış olduğunuz eğitimlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Eğitim Kataloğu içinde yer alan eğitimler tüm kullanıcılara açık eğitimler ve kullanıcı bazında atanan eğitimlerden oluşmaktadır.
BTKAkademi ve 1Milyonİstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTKAkademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazandıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır. CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır.

BTK Akademi eğitimlerine nasıl ve nereden ulaşırım?

BTK Akademi internet sayfasından kullanıcı adınız veya e devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Tablet ve telefonlara da uyumlu uygulamasını indirerek ulaşım oranınızı arttırabilirsiniz.

BTK Akademi ne tür içerikler bulunur?

BTK Akademi Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında mesleki ve teknik eğitimler ve sertifika programlarını kullanıcılara sunmaktadır.

Kimler BTK Akademi’den eğitim ve bilgilendirme alabilir?

BİT alanıyla ilgilenen herkes bu eğitimlere ulaşabilir.

BTK Akademi eğitimleri ve kayıt ücretli mi?

BTK Akademi hem ücretli hem ücretsiz eğitimler içermektedir. Gönlümüzdeki ise tüm eğitimlerin kullanıcılara ücretsiz sunulmasıdır.

Eğitim videolarını indirebilir miyim?

Maalesef eğitim videoları indirilmemektedir.

BTK Akademi’de bazı eğitimlere kayıt olamıyorum. Ön koşul isteniyor.

Mesleki ve teknik eğitimde modüller arası geçiş önceliği vardır. Öncüllü olan bir modülü işlemeden veya ders görmeden bir sonraki aşama dersi öğrenci alamamaktadır. Burada da aynı durum söz konusudur. Öncülü olan eğitimi almadan bir üst eğitime geçemezsiniz.

Yine farklı sorularınız varsa yorum kısmına paylaşabilir cevaplarını beraber arayabiliriz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. BTK Akademi proje fikriyle gayet iyi bir fikir. Fakat sunucu durumundaki yoğunluklar bakalım ne zaman çözülecek… Sisteme girmeyi nerdeyse ne zaman denesek giriş yok.

    1. Evet bu konuda çok haklısın. Sanırım site altyapısı planlanırken bu denli yoğunluk olabileceği tahmin edilememiş. Umarım kısa sürede düzeltme işlemleri gerçekleşir.
      Teşekkürler ilginiz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu