Elektrik Elektronik

Tekstil Sektöründeki İmalat Makinelerinde Oluşan Statik Elektriği Önleme Yöntemleri

Tekstil sektörünün imalat yöntemlerinde en sık ortaya çıkan sorunlardan biri “Statik Elektriklenme” olarak gösterilebilir. Bu durumu önlemek için tarih boyunca çeşitli yöntemler denenmiştir. Bunlardan biri ortamın nemini arttırma hatta daha eski uygulama ise nemli havlu yerleştirme de kullanılmıştır.

Teknoloji çağında bu durumu önlemek için ne kullanılıyor sorusunun cevabı ise;

Antistatik Bar – Çubuk

Kağıt, cam, plastik, tekstil ve film dönüştürme uygulamalarında bu malzeme beslemelerinde veya ürün imal anında oluşacak statik elektriği gidermek için uygun maliyetli bir yol olarak antistatik bar kullanılmaktadır.

Anti statik eliminatör bar

Antistatik çubuklar yakınındaki hava moleküllerinin pozitif ve negatif iyonlara ayrılmasında kullanılabilecek elektrik alanları oluşturmaktadır. Birbirine karşıt yükler ortamdan çekildiğinde, bar etrafında oluşabilecek statik yük nötralize edilene kadar etkileyebileceği alandaki iyonları çekecektir.

Covid 19 pandemi sürecinin başlarında okulumuzda yapmış olduğumuz maske makinesinde imalata başladıktan sonra statik elektriğin oluştuğunu gözlemledik. Bunun sonucunda üretilen maskelerin birbirine yapışması sonrasındaki süreci olumsuz etkilediği verileri elde edildi. Bu olumsuz durum maskenin nihai olarak çıkış yaptığı noktaya Antistatik bar – çubuk yerleştirilmiştir. Bu bir uygulama örneğidir yine bu çubuk yukarıda yazdığımız önemli endüstri alanlarında da tercih edilmektedir.

Farklı statik elektrik gidericiler için buraya tıklayabilirsiniz.


Ücretsiz Parça Kütüphaneleri yazımızı okudunuz mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu