3D YazıcılarGüncel Haberler

Arçelik 3D Printer ile Yeni Bir Başarıya İmza Attı!

Merhaba, uzun zamandır yazı girmediğimi fark ettim ve bu haberin önemini fark ederek sizlerle yerli markamızın ürettiği yerli üretim 3D Printer ile tekrar aranızdayım diyebilirim.

İlk olarak ürün tasarımı ile dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Gelişmiş 3B yazıcılar ile kıyasladığımızda onların yerini bir kaç gelişme ile doldurabilir demek pekte iddialı bir açıklama olmaz sanırım.

Okullar ve işletmeler 3B yazıcısız kalmasın diyerek yola çıkan Arçelik şirketinin ürettiği bu 3D printer için teknik özellikleri sizler için inceledik.

3 boyutlu modellenmiş tasarımları kartezyen yani katmanlı üretim teknolojisi kullanarak 3 boyutlu objelere dönüştürür ve somutlaştıran Arçelik 3D printer rakiplerine yarışta bende varım diyor.

Okul ve işletmelerde kullanılan sistemin içerisine kolaylıkla akuple olabilen yazıcı eğitime uygun programı ve kolay kullanım rahatlığı veren arayüzü ile nesnelerin üretkenliğini arttırmada fayda sağlayacaktır.

3D printer elektrik kesintisinden sonra kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yazıcı tablası esnek ve kolay ulaşılabilir tasarlanmıştır. Bu sayede üretilen nesneler yazıcı üzerinden basitçe alınabilecektir.

Doğa dostu makine ve filament ürettiğini dile getiren Arçelik her zamanki gibi sadece üretimi değil geleceğimiz için doğamızı da göz ardı etmemiş…

Arçelik 3D printer’ın arayüzünden bahsedecek olursak diğer birçok rakibi gibi PC üzerine kurulumu sağlanan yazılım yerine tamamen bulut üzerinden çalışabilen uzaktan erişim sağlanabilen bir program geliştirme yoluna gitmiş. Bu sayede Endüstri 4.0‘ın bir ayağı olan 3D printer ve başka bir adımı olan Bulut teknolojisini harmanladığını görüyoruz. Endüstri 4.0 gelecek teknolojisine kolayca entegre olabilir yorumunu getirebiliriz.

RFID tabanlı “Akıllı Filament Takip Sistemi” ile mevcut filamentin ne kadar kaldığını takip edip, uygun yapısı sayesinde kolayca yükleyebilir ya da değiştirebilmektedir. Baskı alırken ekstra bir kalibrasyon yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Bulut teknolojisini kullanan yazılımı ve veri yönetim sistemi ile öğrencilerden gelen çalışmaları takip edebilir, arayüz yazılımı üzerinden geçmiş baskılarınıza erişip ayar yapmadan hızlıca baskı alınabilmektedir.

Teknik özelliklerin detaylarından biraz bahsedelim:

 • Kullanım dilleri: Türkçe ve İngilizce.
 • Güç ve Besleme: 220-240V AC, 150W
 • Kullanılan render (dilimleme) programı: Arçelik Dilimleme
 • Nozzle max sıcaklığı: 240’C
 • Nozzle baskı çapı: 0.40mm
 • Baskı hassasiyeti: 0.20mm (oldukça iyi)
 • Çalışma prensibi: Kartezyen
 • Kullandığı filament çeşidi: PLA/1.75mm
 • Filament Markası: Arçelik Filament
 • Baskı hızı: 30-100 mm/s
 • Ambalaj Boyutu: 480x420x510 mm
Arçelik 3D Printer Tanıtım Videosu

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda gerçekten kaliteli bir iş çıkaran Arçelik ekibini kutluyorum.

Eminim fiyatını merak ediyorsunuzdur! İşte tam da bu noktada yazıcının şimdilik tek eleştirilecek yanı da burası olduğunu söyleyebilirim. Maalesef ürünün fiyatı 11.780TL olarak stoklarda yerini aldı. Okulları ve atölyeleri hedefleyen Arçelik devlet okullarının da bunu daha kolay şartlarda temin edebilecek bir fiyatta piyasaya sunmasını beklerdim açıkçası…

Koç grubunun yıllar önce reklamlarda yayınladığı “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sloganını hatırlarsınız. İşte tam simdi sırası Koç grubu! Eğitimin içinde daha uygun fiyatla yazıcılarını görmekten bir öğretmen olarak gurur duyacağımı dile getirmek isterim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ender 3 baskısı daha iyi. Dilimleme programı çok kısıtlı. 500ge filament 250tl. Kartuş yerine yazici alan nesil geliyor akla. Çok kotu

  1. Size katıldığım noktalar var. Normal kartuşlu yazıcıların biliyorsunuz ki kartuşları tekrar doldurulamazdı. Kullanılan RFID sistemi ile kullanılan filamentleri var. Bu durum da bağımlılığı arttırıyor. Filament fiyatlarının yüksekliğine de katılıyorum fakat kalite konusunda birebir gördüğüm için çıkan ürünün kalitesi gerçekten güzel. Tüm bunların yanında umarım tartıştığımız bu konular firma tarafından düzeltilebilir. Yerli malı katma değeri yüksek ürünler ülkemiz için gerçekten çok önem arz ediyor.

 2. Yazıcı tamamıyla çin malı. Aliexpresste 2000 TL ye satılıyor. Markası flashforge adventurer 3 üzerine Arçelik markası basılarak Çin’den ithal edilmiş. 10 bin liraya satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu