3D Yazıcılar

3D Yazıcı ile Puzzle Satranç Takımı Yapımı

Merhaba, küçük yeğenim için hazırladığım 3D yazıcı puzzle satranç takımı yapımı konusu ile sizlerleyiz. Kaynak dosyaları (Stl dosyaları) ve örnek çıktıları ile güzel bir yazı olacağını umuyorum.

Kullanılan 3D yazıcı:

Rep rap bir yazıcı olan kendimizin imal ettiği bir yazıcı olan “Prusa i3” yazıcı ile imal edildi. Bu yazıcının diğer prusa yazıcılara göre farkı extruder bölümünde kullanılan tasarımın farklı olması. Ayrıca yazıcıda PLA 1,75mm özelliklerinde filament tercih edilmiştir. Bu sayede sağlığa zararsız yeğenime güvenle verebileceğim bir ürün ortaya çıktı.

Ürün Görselleri ve Dosyalar

Puzzle satranç takımının dosyaları “Thingverse” sitesinden edinilmiştir. Dosyaların üzerinde ufak değişiklikler yapılmıştır. Dosyaları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İndirmek için görsele tıklayabilirsiniz.

Puzzle satranç takımının 3D yazıcı ile üretilmiş olması sağlık açısından problem oluşturmamaktadır. Bununla beraber çocukların güvenle oynayabileceği bir ürün ortaya çıkmıştır. Bu sayede güvenle kullanabilirsiniz. Ürünü 0 – 3 yaş çocukların oynaması sakıncalıdır.

Baskı kalitesini daha yüksek düzeye çıkarmak için uyguladığımız yöntemler ile ilgili yazımıza göz atmanızda fayda olacaktır. Bu yazıdaki bilgileri edinerek baskının daha kusursuz çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Render ayarları:

3D yazıcı ile basılan puzzle satranç takımını gcode a çevirirken kullandığım render programı “Simplfy 3D Software”.

Simplfy 3D Software

Render ayarları ise şu şekildedir:

  • Yazıcı: Prusa i3
  • Rafts: Eklenmedi
  • Supports: Eklenmedi
  • Resolution: 0.2
  • Infill: %14

Yukarıdaki değerleri yazıcınızın teknik özelliklerine göre değiştirmeniz gerekebilir.

Puzzle satranç takımında indirdiğiniz belgedeki .stl uzantılı dosyalardan kaçar tane basmanız gerek?

  • Merkez.stl x 32 adet (Her renk için)
  • Köşe.stl x 4 adet
  • Kenar_girintili.stl x 16 Adet
  • Kenar_çıkıntılı.stl x 12 Adet

Eğer görsellerdeki gibi büyük olmasını istemiyorsanız render programında her bir ürünü aynı oranda küçültmenizi önerebilirim. Sonuç olarak tüm bu adımları gerçekleştirdiğinizde elinizde harika bir 3D yazıcı ile puzzle satranç takımı olmuş oluyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu