Güncel HaberlerPLC

15$ PLC Geliştirme Kiti – PLC ZERO

Sadece 15$ gibi bir fiyata sahip olacağınız bir PLC düşünün… Evet yanlış duymadınız FULTEK marka PLC Zero son zamanlarda adından sıkça bahsettirmekte. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra STM32’nin yapısı sayesinde istenildiğinde STM32 geliştirme kiti olarak istenildiğinde de bir PLC olarak kullanılabilmektedir.

Şirketin iddiasına göre Fulmatic 7 PLC’lerin en küçük CPU modülüne sahip. Bu niteliği doğrulayacak birçok araştırmada bulunduk. Gerçekten bu konuda çok güzel bir iş çıkarmışlar. Bu cihazı PLC kullanmayı öğrenmek için edinebilir veya kendi PLC sisteminizi tasarlamak için kullanabilirsiniz.

Şu bilgiyi siz okuyucularımızla paylaşmakta fayda olacaktır. Şirketin “Geliştirme kartının herhangi bir koruması bulunmadığından ve açık olarak satışı yapıldığından kullanıcı hatalarından dolayı bozulması mümkündür.” şeklinde bir açıklaması bulunmaktadır.

STM32 PLC Geliştirme Kartı

PLC Zero ürününü satın aldığınızda içerisinde Speed PLC firmware yüklü olarak gelir. Yazımızın başında ürünü STM32 geliştirme kartı olarak da kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Burada merak edilecek olan kartınızı bu şekle dönüştürdüğünüzde tekrar PLC olarak kullanabilecek miyim? Şirket bu konuda firmware desteğini devam ettiriyor fakat! ürünü satın aldığınızda içerisinde yüklü olan firmware ile 115 Kb’lık PLC programı yazabiliyorken sonradan eklenebilecek ücretsiz firmware ile sadece 2Kb’lık PLC programı eklenebilmektedir. Bu konuya dikkat etmekte fayda olacaktır. PLC firmware hex desteğini buradan indirebilirsiniz.

Önerilen devre şemasına buradan, PLC ZERO devre şemasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

STM32F407 Pinout

Peki bu cihazı bilgisayar üzerinden programlayabilmek için hangi programı kullanabiliriz?

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz SPEED PLC Programı kullanabilirsiniz. Programı öğrenmesi ve kullanması gayet basit olduğu gibi 13 MB’lık oldukça küçük boyutlu bir program… Programı bu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Genel Özellikleri

  • Tüm giriş çıkışlar 3.3 V. ve korumasızdır. Pin akımları ve diğer bilgiler için STM32F407 datasheet’ini okumalısınız.
  • Besleme USB ile yapılır. Pinler üzerinden 5v veya 3.3v ile besleme yapılabilir.
  • Toplam 42 Giriş/Çıkış (I/O) bulunur.
  • 8 adet Dijital giriş bulunur. Simülasyonu için kart üzerinde 3 adet buton(I 0.0 – I 0.2) vardır.
  • 8 adet Dijital çıkış bulunur. Simülasyonu için 3 adet led(Q 0.0-Q0.2) vardır. Çıkış akımı maksimum 5 mA olarak kullanılması tavsiye edilir.
  • 8 adet 12 Bit Analog giriş bulunur. Simülasyonu için 1 adet trimpot (AI 0) vardır.
  • 2 adet 12 Bit Analog çıkış bulunur. Çıkış akımı maksimum 5 mA olarak kullanılmaması tavsiye edilir.
  • Power ledi, PLC RUN ve PLC STOP ledleri bulunur.
  • 10/100 Mbit full dublex ethernet girişi bulunur.
  • 2 adet Rs485 veya Rs232 bulunur fakat transceiver (verici) devresini siz yapmalısınız.

SPEED PLC programını indirmek için tıklayınız.

PLC ZERO satın almak için tıklayınız.

Bu konudaki yazılarımızın devamı gelecek. Biraz daha detayları sizlere aktarıp evinizde programlayabileceğiniz veya PLC gerektiren ufak çaplı projelere imza atabildiğiniz bilgi birikimini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Örnek bir eğitim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu